Elfüstölt szabi
"A nemdohányzókat jutalmazzuk ahelyett, hogy a dohányzókat büntetnénk"
vallja - nem kis paradigmaváltási képességről téve tanúbizonyságot - egy japán marketing cég vezetése. A gyakorlatukban ez azt jelenti, hogy évi hat plusz szabadnapot biztosítanak a nemdohányzó munkatársaik számára. Kiszámolták ugyanis, hogy mivel a cég irodája a 29. emeleten található, a dohányzó helyiség pedig az alagsorban van (és persze a munkaállomásokon ott is tilos a dohányzás), a dohányzóknak legalább 10 percre van szükségük ahhoz, hogy elszívjanak egy-egy szál cigarettát. Namármost, a dohányos munkatársak cigiszünetekből összejött „szabad” perceik sokaságát ezzel, a nem-füstölgő kollegák számára biztosított évi 6 szabadnappal egyenlítik ki. Arról, mondjuk, nem szól a fáma, hogy a kalkulációk korrigálva lettek-e azokkal a füstölgő percekkel, amikor az adott kollegák cigizés közben is dolgoztak... Az új intézkedés, mindenesetre úgy tűnik, kedvező fogadtatásra talált és talán hatásosabb is, mint a különböző leszoktató programok: a bevezetése óta újabb dolgozók hagytak fel a füstöléssel. Így ha egész évben nem gyújtanak rá munkaidőben, akkor ők is megkapják az évi hat plusz fizetett szabadnapot!
Az Egyesült Királyság statisztikai hivatalának 2023-as felmérése szerint, Nagy-Britannia dohányosainak - akik 6,6 millióan vannak - 52 %-a naponta többször is elvonul cigizni a munkaidejében, összesen átlagban napi 20 percet, évi 39 órát, azaz csaknem egy teljes munkahetet munkahetet töltve el ezzel.
Japánban nagyon kevés szabadnapja van egy-egy munkavállalónak, úgyhogy kifejezetten ösztönző ajánlatról van szó, pláne úgy, hogy a füstmentes szabit egy olyan országban vezették be sikeresen, amely a nem-dohányzók védelmét tekintve a fejlett ipari országok mögött jócskán lemaradva kullog. Japánban a dohányzás sokkal kevésbé tiltott dolog, mint sok más országban. Nemdohányzó területek kijelölése, példának okáért, egyáltalán nem divat az éttermekben és a nyilvános tereken, még a gyorskajáldákban és a családi étkezdékben is lehet dohányozni. Ráadásul az ország, a maga közel 30 millió füstölgőjével a világ egyik legnagyobb dohánypiacainak számít. Ennek ellenére a 2020-as tokiói olimpiára készülő japán kormány azt tervezi, hogy a dohányzás visszaszorításának területén is lép egyet előre és szankciókat készül bevezetni azokkal a munkahelyekkel és közösségitér-üzemeltetőkkel szemben, akik nem nyújtanak védelmet a passzív dohányzás ellen.