Boldogtalanok vagyunk és még a munkahelyünket is utáljuk
Az ENSZ a boldogság világnapján (március 20.) hozza nyilvánosságra a világ 156 országának boldogság-indexét. A listát
- az egy főre jutó GDP;
- a várható egészséges élettartam;
- valamint az egyes országok lakóinak az alábbi négy témát felölelő véleménye alapján állítják össze: 1) mekkora társadalmi támogatásra számíthatnak; 2) mekkora szabadságot élveznek életük fontos döntéseiben; 3) mennyire érzik korruptnak a saját társadalmukat; valamint 4) mennyire gondolják magukat nagylelkűnek.
Nos, mindezek alapján a világ 8 legboldogabb országa 2023-ban: Finnország, Dánia, Izland, Izrael, Hollandia, Svédország, Norvégia és Svájc.
Míg a skandinávok tarolnak, Magyarország a maga 51. helyével a középmezőnyben "szerénykedik", ami eső blikkre nem is tűnik olyan rossznak, pláne, ha tudjuk, hogy a 2015-ben még a 103. helyen kullogtunk. Ha azonban összevetjük más közép-kelet-európai országok boldogság-indexeivel a magyar helyezést, akkor azonnal szembe tűnik, hogy nem sok olyan szomszédos, vagy közeli régióbeli ország van, amely boldogtalanabb lenne nálunk. Az talán nem meglepő, hogy Ausztria a maga 11. helyével jócskán megelőz bennünket, de Csehország (18.), Szlovénia (22.), Románia (24. hely), Szlovákia (29.), Lengyelország (39.) is jóval előrébb végzett nálunk, mi több, lehagy bennünket Szerbia (45.) és Horvátország (48.) is. "Csak" Oroszországban (70.), Bulgáriában (77.) és Ukrajnában (92.) boldogtalanabbak, mint nálunk.
És ha még azt is hozzátesszük, hogy az Eurostat (az Unió statisztikai hivatala) 83 európai nagyváros lakóinak bevonásával végzett „mennyire vagyunk elégedettek városunk munkahelyeivel, illetve munkavállalási lehetőségeivel” 2018-as felmérése szerint, a Magyarországról bekerült két város (Budapest és Miskolc, közibük ékelődve két görög településsel együtt) a rangsor legeslegvégére került, akkor talán kijelenthetjük, hogy boldogtalanságunk - a „hagyományos és tradicionális” magyar pesszimizmusunk mellett – nem kis részben a munkával, illetve a munkahelyünkkel kapcsolatos elégedettlenségünkből fakad.
A
Gallup közvélemény-kutató intézet 2023-ban arra is adott egy becslést, hogy világszinten az alkalmazottak boldogtalansága (motiválatlansága, elégedetlensége) évente mintegy 8800 milliárd dollár a világgazdaság GDP-jének 9 százalékát kitevő kiesét jelent a globális gazdaság teljesítményéből.