Pesszimista globális üzleti várakozások
A PwC közelmúltban közzétett, több mint 1300 vezérigazgató bevonásával készített, 22. globális felmérésének eredményei szerint (melyeket a davosi Világgazdasági Fórumon hoztak nyilvánosságra, de a munkásosztály is elolvashatja ITT) a vállalatvezetők kifejezetten pesszimista képet vetítenek előre a világgazdaság elkövetkező 12 hónapjára vonatkozóan. Az üzleti vezetők közel 30%-a (hatszor annyian, mint tavaly!) úgy véli, hogy a globális gazdasági növekedés a következő évben jelentősen csökkenni fog, ami a pesszimista vezetői várakozások rekord mértékű növekedését mutatja. Igaz, hogy a válaszadók 42%-a továbbra is bízik a gazdasági kilátások javulásában, de ez a 2018-as 57%-hoz képest (amely viszont – vélhetően – az akkori túlzott optimizmusból fakadt) jelentős csökkenésként értékelhető csak.
A vezérigazgatók a közelgő globális gazdasági lassulást előidéző okokban, illetve a növekedést leginkább veszélyeztető tényezőkben leginkább a túlszabályozottságot, a politikai bizonytalanságot (például Olaszországban, Mexikóban, Brazíliában), valamint a kereskedelmi konfliktusokat (az USA és Kína között kialakultat leginkább) említik, de a legfontosabb ötben - közvetett módon - megjelent már a szakemberhiány (beleértve a tervezettnél várhatóan magasabb személyi jellegű költségeket) és a mesterséges intelligencia térnyerése („fenyegetése”) is. A szakemberhiány kezelésével kapcsolatban a vállalatvezetők egyetértettek abban, hogy erre a problémára nem létezik gyors megoldás. Amellett, hogy mérhető módon megjelent a határozatlan és a határozott munkaidejű munkavállalók összetételének megváltoztatása (4,5%), valamint a „hiring” szerepének növelése,
A mesterséges intelligencia munkahelyekre gyakorolt hatásával kapcsolatban pedig, a kínai cégvezetők 88%-a, valamint más ázsiai és csendes-óceáni vezérigazgatók 60%-a véli úgy, hogy a mesterséges intelligencia miatt több munkahely fog megszűnni, mint ahány létrejön. De globálisan ez az arány csak 49%!
A világgazdasági lendület visszaesésének hatásait egy olyan pici és nyitott gazdaság, mint a magyar, természetesen nem tudja kizárni, épp ezért érdemes felkészülni a gazdasági növekedés ütemének csökkenésére idehaza is (akár a fenti, vezérigazgatói megfontolásokat követve, vagy akár teljesen más, atipikus utat kijelölve) még akkor is, ha a magyar gazdaság növekedése egy picit felette van – illetve várhatóan lesz is – az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) által várt átlagnál.