NomádOK
Az "ősi" nomádok nem hajléktalanok, hanem "csak" ideiglenes szállásterülettel rendelkezők, akik állataikat rideg állattartással szabadon legeltetve tenyésztik, és az állatokkal együtt, azok természetes táplálkozási-szaporodási lehetőségeiket követve vándorolnak, gyakorlatilag és teljes mértékben pásztorként élve és dolgozva.
A nomád szó is a „legeltetni” igével összefüggő görög nomasz („pásztor”) kifejezésből ered.
A modern nomádok sem hajléktalanok, „csak” házatlanok, mert nem rendelkeznek állandó lakcímmel, ahová csak úgy, bármikor vissza, vagy hazatérhetnek. Folyton mozgásban vannak, követik a periodikus/szezonális munkalehetőségeket. "Ősi freelancerek", az eredeti szabadúszók (szabadvándorlók) ők, alkalmi, földrajzilag mindig másol és máshol fellelhető, és/vagy időszakosan megnyíló lokális munkákból élnek.
A Working and Holiday (WHS) vízum azt a célt szolgálja, hogy azok a modern nomádok, akik számára szűknek bizonyulnak az egy-egy ország adta lehetőségek, külföldön is kiélhessék a nomádságukat: beutazhassanak úgy egy országot, hogy közben legálisan, alkalmi, szezonális munkákat vállalva megkereshessék az utazásuk és a megélhetésük költségeit.
A digitális nomádok pedig nem állásnélküliek, „csak” állás-függetlenek. Nem rendelkeznek fix munkahellyel/munkaállomással, ahová minden dolgos hétköznap bemennének dolgozni. Akár állandó mozgásban is lehetnek, többségük a munkáját a világ bármely pontjáról el tudja látni. Valódi szabadúszók, alkalmi, vagyis jellemzően határozott idejű, magas szellemi végzettséget igénylő, tech-alapú, projektmegbízásokat végeznek el.
Az elmúlt években több telepölés/régió is elkezdte arra motiválni a digitális nomádokat, hogy náluk/tőlük végezzék munkájukat. 2024-ben így tett a Sevillától északra található Extremadura spanyol autonóm közösség is, amely lakhatásra és földvásárlása fordítható 15 ezer eurót ajánl fel azoknak a digitális nomádoknak, akik a a térségből látnánk el (táv)eladataikat.