Az új generáció(k) munkamorálja semmivel sem rosszabb!
A baby boomerek és a mai munkaerő-piacot (még kb. 2025-ig) uraló X-generáció tagjai hajlamosak azt hinni - sőt ez a meggyőződésük, ráadásul az esetek döntő részében erre alapozzák a foglalkoztatást, valamint határozzák meg a vállalati kultúrákat - hogy az ő munkamoráljuk lényegesen jobb (volt), mint a mai fiatal Y és Z generációs munkavállalóké.
A Journal of Business and Psychology című szaklapban nemrégiben publikált kutatás azonban megkérdőjelezi mindezt. 77 különböző elemzés vizsgálata során a kutatók azt találták, hogy a Baby Bommerek munkamorálja semmiben sem különbözik az X-generáció és az ezredforduló gyermekeinek munkához való hozzáállásától. 105 különböző tényező figyelembevételével vizsgálták a jelenséget, beleértve a munkával töltött órák számát, a család-munkahely felé történő elköteleződés (work-life balance) mértékét is. Az eredmény azt mutatja, hogy nem érdemes mítoszokat építeni a „protestáns munkamorál” köré. A cégek HR szakemberei teljesen fölöslegesen aggódják túl a szervezetekben megjelenő generációs különbségeket:
Egyszerűen nincs számottevő különbség a generációk között a munkához való hozzáállás tekintetében!
Ez, persze nem jelenti azt,
hogy ne lennének más generációs különbségek, illetve komoly fluktuációs vagy motivációs problémák a szervezetekben,
de lehet, hogy a megoldás keresését nem kizárólag a generációk azonosítgatásával és vég nélküli ragozgatásában kell keresgélnünk, hanem sokkal
inkább az adott munkavállaló vagy munkavállalói csoportok és a tágan értelmezett
munkakörnyezet összhangjának megteremtésében.