Evolúciós zsákutcába juthatunk
Hetvenezer évvel ezelőtt az ember ősei jelentéktelen állatok voltak és az összes többi állathoz hasonlóan csak saját dolgukkal törődtek Afrika egy távoli csücskében. Mára a homo sapiens minden kontinensen elterjedt fajjá vált, s cselekedetei meghatározzák a többi élőlány sorsát, és komoly mértékben befolyásolják még a Föld nevű bolygóét is. Yuval Noah Harari szerint az emberi faj felemelkedésének titka a rugalmas együttműködési képességében, a hatékony és kifinomult hálózat-működtetésében, valamint a fikcióalkotás képességében és a fiktív valóságában való töretlen hitében keresendő.
- A Világgazdasági Fórum kutatása szerint az általános iskolai tanulmányaikat most megkezdő gyerekek 65 %-a felnőtt korában olyan munkakörben és olyan technológiákkal dolgozikmajd, amelyek jelenleg még nem is léteznek.
- A Gartner előrejelzése pedig arra mutat rá, hogy már most, 2018-ban is több mint 3 millió ember munkahelyi teljesítményét mesterséges intelligencia értékeli.
- A McKinsey Global Institute szerint a humán erőforrás a jelenlegi munkaidő 49%-ban végez olyan tevékenységeket, amelyeket egyébként automatizálni lehet a jelenleg is már létező technológiákkal.
- Ráadásul a McKinsey elemzői azt is kimutatták, hogy a következő bő tíz évben 375 millió munkahelyen váltják fel androidok a homo sapeinst.
A munkaerő-piaci elsőségért az evolúciós harc, tehát, megkezdődött az emberek és a robotok között. de ezen munkaerő-piaci versengés legnagyobb kihívása nem új állások teremtése, hanem olyan munkakörök alkotása, amelyben az emberek jobbak, mint az algoritmusok.
De ahhoz, hogy újra az emberi faj kerekedjék felül (a szó szoros értelmében) a homo sapiens sapiensnek újból elő kell vennie, vagy ha úgy tetszik vissza kell helyeznie a fókuszba azokat a kompetenciáit, amelyek annak idején is győzelemre segítették. Mert például az ember sajátjának tekinthető komplex problémamegoldó képesség, a kognitív rugalmasság és együttműködési készség (diverzitás-menedzsment: a sokszínű különbözőség kezelése), a kreativitás és az innovativitás, vagy nem utolsó sorban az érzelmi intelligencia tudatos - akár az iskolapadokban történő - megerősítése és folyamatos fejlesztése nélkül, belátható időn belül, a homo sapiens sapiens juthat evolúciós zsákutcába!