Hiába nőnek a bérek, ha ennyire gyenge a forint
Magyarországon az elmúlt pár év a "bérrobbanásról" szólt, aminek következtében évről évre 10 százalékot is meghaladó mértékkel növekedtek az átlagos keresetek.
A KSH vonatkozó módszertana szerint ezek az adatok csak az 5 főnél több dolgozót foglalkoztató munkáltatói kör béradatait tartalmazza.
A folyamatot tavaly még a koronavírus-járvány okozta gazdasági problémák sem tudták megtörni, több mint 9 százalékkal nőtt az átlagbér hazánkban, de a külföldi munkaerő-elszívás megakadályozására, illetve és részben ennek közvetett következményeként a Magyarországon belüli kelet-nyugati irányú béralapú migráció mérséklésre csak akkor lenne kedvező és tartós hatása, ha stagnálna vagy emelkedne a forint ázsiója.
A forint azonban egyre inkább veszít értékéből az euróval szemben, így a hazai fizetőeszköz folyamatos gyengülése/leértékelődése nemzetközi szinten komolyan erodálja a forintban regisztrált növekedési ütemet. Miközben hosszabb távon az osztrák bérszínvonal elérése (megközelítése) a cél, (a sógorok nálunk majdnem három és félszer több pénzért dolgoznak átlagosan (32 810 euró)!), addig a magyar európai összehasonlításban tartósan az egyik legkevesebbet kereső nemzet.
A vásárlóerő-paritáson (vagyis az egyes országokra jellemző árszínvonalbeli különbségekkel igazított) adat sem mutat megnyugtatóbb képet. Igaz, ugyan, hogy a magyar 2020-as 9488 eurós átlagfizetés 15 337 eurót ér vásárlóerő-paritáson, ami 7 százalékkal magasabb érték az előző évinél, de ez csak az ötödik legkevesebbett érő bér lett Európában, ami ráadásul az egy évvel korábban állapothoz képest azt jelenti, hogy ezen a téren Románia és Litvánia is megelőzte hazánkat. .
Abban az esetben azonban, ha 310 körüli
árfolyamra sikerülne erősíteni a forintot (amelyre egyébként a gazdaság - pandémia mentes - állapota bőven megadja a lehetőséget), akkor 4-5 év, ha első hallásra
igen merésznek hangzó 270 forintra, akkor már 2-3 év alatt is elérhető lenne az
áhított kivándorlást mérséklő bérszínvonal.
Már ha ezen hosszúságú időszak alatt az évi 10 % körüli bérnövekedés is meglenne minden évben, persze!