A változási kényszermentesség ára
A szervezetek döntő többsége egy adott szituáció diktálta helyzetre építi fel statikus struktúráját (folyamatait, rendszereit, munkaköreit, koordinációs mechanizmusait) és foglalkoztatja abban, szintén igen kötött keretek között, munkavállalóit - gyakorlatilag teljesen kizárva az operatív működéséből és a munkáltatásból a szervezeti flexibilitást, alkalmazkodást, evolúciót. (De így vannak ezzel az emberi szervezetek is. Baleset, betegség, katasztrófa mindig csak másokkal történhet meg. Ezért aztán, ha beüt a baj, az mindig felkészületlenül, a külső körülmények ádáz ármánykodásának eredményeként éri a human sapiens egyedeket).
Válsághelyzetben aztán (amikor a statikusnak vélt környezet követhetetlen gyorsasággal változik meg) jön a működési zavar, az ide-oda futkosás (vagy épp home office-ban maradás, esetleg a csökkentett munkaidőbe kényszerülés...), a sokk, a tanácstalanság, a kapkodás, a tűzoltás, a külső tényezőkre (a kormányra, a szomszédra, az idegenekre, az időjárásra, a munkáltatókra, a munkavállalókra) mutogatás, végül a káosz, az összeomlás. Így volt ez a 2007-2010-es gazdasági válság idején (alig több mint egy évtizede volt!) és így van ez most, a koronavírus térnyerésekor is.
A BlueDot nevű kanadai szoftvercég a repülési adatokból már évek óta valós időben képes jelezni és valószínűsítani az egész világra vonatkozóan fertőző betegségek terjedést. Minimális érdeklődést kiváltva ezzel a tudományával - egészen a coronavírus beköszönésig, amikor is majd szétszedték az érdeklődők...
Okos ember más kárán tanul (és/vagy megtalálja a "minden rosszban van valami jó"-t), de mi, a gazdasági élet szereplői és érintettjei, nem tanulunk még a saját kríziseinkből sem, csak gratulálunk egymásnak az adott válság leküzdéséhez, aztán egymás vállát veregetve, megnyugodva, elégedetten (változási kényszer-mentesen) menetelünk egy újabb krízis felé, anélkül, hogy a paradigmáink determinálta gödörből próbálnánk végre kikecmeregni.
A Profession.hu és az International Business School, a felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalóktól elvárt munkáltatói kompetenciákról készült 2021-es felmérése szerint a pandémia következtében igen sokat emlegetett munkahelyi kiégés, vagy a rugalmasság az álláshirdetéseket egyáltalán nem alakította át: sem a stressztűrés, sem az alkalmazkodóképesség fontossága nem változott jelentősen a munkáltatók elvárásainak tekintetében
Ennek a hozzáállásnak viszont ára van, amit épp most fizetünk meg!