Pozitív a gazdasági migráció hazai egyenlege
- A nagymértékű növekedés, elsősorban, a Magyarországon tartózkodó ukrán állampolgároknak köszönhető, akik aránya 2 év alatt 5,4%-ról 12%-ra emelkedett. Munkavállalás és jövedelemszerzés céljából tartózkodási engedélyt kérelmezők 59%-a ukrán állampolgár!
- De dinamikusan nő az Ázsiából (főként Kínából és Vietnámból) érkezettek aránya is, amely a 2015-ös 22%-ról 2018-ra 27 %-ra, 2019-re pedig 28%-ra nőtt.
- Jelentős még (9,3%) a Németországból - feltehetően a hazánkban termelő német tulajdonú cégeknél dolgozó - német, valamint a szlovák állampolgárok (5,4%) aránya.
- Viszont egyre kisebb csoportot képeznek a Magyarországon élő román állampolgárok. Arányuk a teljes külföldi népességen belül a 2013-as 29%-ról 2019-re 12 %-ra mérséklődött.
Üde színfoltja a nemzetközi népvándorlás eredményeinek, hogy az adminisztratív nyilvántartásokból rendelkezésre álló adatok tanúsága szerint, az utóbbi években a magyarországi magyarok elvándorlása is megtorpant, sőt megfordult, olyannyira, hogy 2018-ban az egyenleg már pozitív volt: 20 ezer korábban kivándorolt hazánkfia tért vissza, miközben „csak” 18 150 magyar állampolgár távozott külföldre - hivatalosan, adminisztráltan. A koronavírus okozta gazdasági válsághelyzet (a munkahelyek időleges bezárása és a munkavállalók szabadságoltatása/elbocsátása) fel is erősítette a külföldön dolgozó hazánkfiainak visszaáramlását, akik mintegy 20%-a akár maradna is idehaza.
Azonban a KSH adatai szerint 2022-ben már több magyar hagyta el az országot, mint egy évvel korábban, ráadásul a 2022-ben távozó 26 500 magyar állampolgárral szemben csak 21 900 tért haza (2021-ben többen jöttek vissza még, mint amennyien elmentek)
De a pozitív
bevándorlási trend abszolút értékben édeskevés a kedvezőtlen hazai demográfia
folyamatok, azaz a csökkenő hazai népesség, megállításához. Még azzal együtt is
kevés, hogy Magyarország lakosságának természetes (és migrációs) fogyását,
illetve a
munkaerő egyre komolyabb gondokat okozó hiányát – migráció ellenes propaganda ide
vagy oda – a külföldről növekvő számban érkező bevándorlók azok, akik segítenek
mérsékelni.