A koronavírus miatt felszabadult munkaerő nem oldja meg a munkaerőnélküliséget
A Country Land and Business Association (CLA) becslései szerint mintegy 80 ezer mezőgazdasági idénymunkás hiányozik az angol mezőgazdaságból. Még úgy is, hogy sok más országhoz hasonlóan Nagy-Britannia is az agrárszektor felé irányította a COVID-járvány miatt átmenetileg vagy véglegesen munkájukat vesztett (főként vendéglátóipari) dolgozókat és diákmunkásokat. Emellett gőzerővel folynak a szigeteken a toborzások is: az 1980-as évek óta most először vannak az ágazatban túlsúlyban a brit idénymunkások a külföldről érkezőkkel szemben.
De koronavírus ide, brexit oda Nagy-Britannia egyik legnagyobb zöldségtermesztője 40 ezer fontot fizetett azért, hogy charterjáratokkal további tapasztalt (a szigorú élelmiszer-biztonsági és higiéniai előírásokkal is tisztában lévő) román idénymunkást reptethessen Nagy-Britanniába, mert – közlésük szerint – nem tudják csak átirányított vagy frissen toborzott brit újoncokkal elvégezni a betakarításI munkálatokat. Kellenek a gyakorlott munkavállalók is, akik történetesen EU-s állampolgárok, ugyan, de kelet-európaiak…
Angliában a Brexit és a pandémia miatt 2021-re akkora lett a munkaerőhiány, hogy az élelmiszeripari ágazat azt javasolja, hogy a brit kormány engedélyezze több, szabadságvesztését töltő rab rendelkezésre bocsátását munkavégzés céljából.
Angliában tehát áll a bál, de Magyarországon sincs ez másképp az idénymunka házatáján! Ahogy már tavaly is komoly
gondokat okozott a mezőgazdaságban (is) a munkaerőhiány, ez az idén sem lesz
másként, mert sem a brexit nyomán várt munkaerő
visszaáramlás, sem a koronavírus okán felszabadult munkaerő ezt nem fogja megoldani (bár a vonatkozó kormányrendelet értelmében idén már nem csak a szomszédos, de távolabbi országokból érkező idénymunkásoknak is lehetőségük lesz, hogy részt vegyenek a mezőgazdasági betakarítási munkákban).
Az a foglakoztató, aki
erre a „külső varázslatra” játszik - és nem új megoldásokat keres a munkaerő-hiány kezelésére - csalódni
fog! A demográfiai helyzet tudniillik nem változik (továbbra is fogy a magyar munkáskéz!), ráadásul a koronavírus sokk hatására az a termelési és ellátási láncok központosítása és visszatelepítése még fokozhatja is a munkaerő-igényt.