Már Adynak is feltűnt: fogy a magyar munkáskéz
Jajgassanak és kiabáljanak a számok Európa fülébe. Az egész világ hallja meg: haldoklik egy ország. Ne bolondítsuk tovább már magunkat: Magyarország elmúlni készül. Dideregtető, kegyetlen, borzasztó ez gondolatnak is. De a számok beszélnek, s előttünk feküsznek íme a számok. A hivatalos statisztika számai.
Még nem halt meg annyi magyar egy év alatt, mint az 1905-ik évben. Százötvenezerrel született több, mint ahány meghalt. Éppen százötvenezren vándoroltak ki Amerikába. Százötvenezer felnőtt helyett százötvenezer csecsemő – és nálunk a csecsemők halnak legszívesebben.
Hát nemzeti föllendülésről méltóztatik beszélni? Tessék nézni, látni a nemzeti föllendülést. Az emberek nem akarnak megszületni. Az emberek elmennek innen, ha már élnek. Az emberek nem házasodnak. Az emberek óvakodnak az utódoktól. Az emberek sietnek meghalni, mert nincs mód élni. Ez a nemzeti föllendülés. Valami rettenetes sejtésünk van. Igaz: ficánkol most Magyarország beteg teste. De vajon nem az utolsó vonaglások ütemére ficánkol? Vajon az országos láz, nyugtalanság nem a haldoklónak kétségbeesett belenézése még egyszer a válságba. Hazafiak, politikusok, olvassátok el, amit a statisztika mond.
Poéták írjatok, művészek keressétek a színnek, vonalnak, gesztusnak égresikoltását. Tudósok, kutassátok a históriában, miként haltak meg a nemzetek. Lássunk, lássunk tisztán. Csakugyan halálra szánattunk? Sem ok, sem ész nem menthet meg bennünket? Vétkeztünk és életünkkel lakolunk most már?"
Ady Endre: Haldoklunk, Budapesti Napló, 1906.
A Központi Statisztikai Hivatal népszámlálási adatai szerint Magyarország népessége 2022. október 1-jén a 9 millió 604 ezer fő volt, míg 1980-ban az ország jelenlegi területén 10 millió 709 ezren éltek. Az azóta tartó folyamatos csökkenés fő oka a természetes fogyás: az idősödő korösszetétel miatt az előző népszámlálás óta 464.000 fővel többen haltak meg, mint ahányan születtek. Ezt a csökkenést a 131 ezer fős - többségében a környező országokból érkező - bevándorlási többlet csak mérsékelni tudta.
A KSH adatai szerint, 2019 I–III. negyedévében a születések száma valamivel kevesebb, a halálozásoké közel azonos számú volt, így a magyar népesség természetes fogyása 3,5 %-kal nőtt, míg a teljes termékenységi arányszám 1,49-ről 1,48-ra csökkent, 2018. hasonló időszakához képest.
A hivatalos Eurosat adatok szerint pedig, 2006 és 2018 között évente átlagosan mintegy 60 ezer, összesen közel 800 ezer honfitársunk távozott külföldre (persze egy részük haza is jött), jelenleg 500-600 ezerre teszik a tartósan külföldön tartozkodó/dolgozó magyar állampolgárok számát. Ausztriában és Németországban jelenleg is nő, Nagy-Britanniában viszont - vélhetően, nem kis részben a brexitnek is köszönhetően - csökken a magyar populáció, amelynek tagjai viszont, elhagyván a brit szigeteket, elsősorban és jórészt nem haza, hanem más "nyugati" országokba tartanak.