A hálaadó csütörtök után tradicionálisan jön a fekete péntek
Az egyik legnagyobb, világszerte pedig a legismertebb, tipikusan észak-amerikai ünnepet, a Hálaadást 1941 óta hivatalosan november negyedik csütörtökén tartják (bár magát a hála-adást tradicionálisan már 1621-től ünneplik). Az USA különböző pontjain élő rokonok, barátok ilyenkor felkerekednek, szó szerint milliószám kelnek útra és gyűlnek össze, hogy közösen adjanak hálát azért, amijük van.
Történik mindez, tehát, csütörtökön, és épp ezért az azt követő napra, vagyis a Hálaadást követő péntekre, azóta is egyre többen és többen kérnek maguknak szabadnapot, hogy az utazgatással és a közös családi vacsorával járó fáradalmakat kipihenjék. És - ha már dolgozniuk nem kell - az így összehozott, csütörtöktől kezdődő, egy szabad péntekkel kiegészített hosszú hétvégét vásárolgatással ütik agyon, elkezdvén a karácsonyi ajándékvásárlási dömpinget. Így vált egy fizetett szabadnap a fogyasztás szentségelt ünnepévé a munkás tömegek számára.
Egyébként november utolsó péntekét Black Friday néven 1966-ban egy
bélyeggyűjtéssel foglalkozó magazin említette először. Ők a philadelphiai rendőrséget
idézték, akik Fekete Péntekként aposztrofálták az utcákon uralkodó helyzetet: a
szabadságon lévő, vásárolni induló proletárok miatt a zsúfolt utcákon rengeteg
baleset és erőszakos esemény történt.
Persze, van másik magyarázat is, amelyet a Black Friday elnevezés negatív kicsengése miatt a kereskedelemben érintettek igyekeznek elhitetni. Szerintük ugyanis, amikor még kézzel könyveltek, piros számokkal írták a veszteséges, míg fekete tintával a nyereséges hónapokat. A Fekete Péntek név tehát arra utal - az eladásban érdekeltek szerint legalábbis - hogy ez az a nap, mikor a sokak számára veszteséges iskolakezdés utáni „piros” hónapok mérlege végre pozitív „feketébe” fordul. Azaz újból lehet - mert van megint miből - költeni...