A szénkorszak vége munkaköröket igen, állásokat nem veszélyeztet
Az Európai Bizottság iránymutatása szerint a szén-dioxid-kibocsátás és a légszennyezés csökkentésének (pontosabban az üvegházgáz-kibocsátás, 1990-hez képest történő 40 %-kal való mérséklésének) erősödő szándéka, valamint az energiatermelő erőművek elöregedése miatt, az unióban jelenleg működő szén-, illetve lignittüzelésű egységek kétharmadát le kell majd állítani – valamint 32 %-os megújulóenergia-részarányt kell elérni – 2030-ig.
Németország a közelmúltban be is jelentette, hogy 2038-ig teljesen kivezetik a szenet a német energiamixből, a 84 német szénerőmű bezárásának kedvezőtlen gazdasági és társadalmi hatásainak kezelésére pedig legkevesebb 40 milliárd eurót szánnak. Ebben az összegben a megszűnő munkahelyek helyett új munkahelyek létrehozásának költsége, és az erőművek üzemeltetőinek kompenzálása is benne foglaltatik..
Belgium villamosenergia-termelése már 2016 óta teljesen szénmentes, sőt a belgák odáig elmentek, hogy Flandriában meghirdették a Vastag Pulóver Napját, amelynek keretében az iskolákban visszafogják a fűtést, hogy ezzel is javítsák a levegő minőségét; Ausztria legkésőbb 2025-ig, de lehet, hogy már 2020-ban megszabadul a széntől; de Szlovákia is szeretné 2023-ig kivezetni a szenet az energiamixéből; három évtizede még a brit áramtermelés 70%-át széntüzelésű erőművek adták, amely arány 2020-ra 3%-ra csökkent, és a brit kormány szándéka az, hogy 2024-ben már egyáltalán ne működjön szénerőmű Nagy-Britanniában; De már Ferenc pápa is felszólította a világ országait, hogy törekedjenek a zéró szén-dioxid-kibocsátásra (a Vatikán 2050-ig vállalta, hogy nullára csökkenti saját szén-dioxid-kibocsátását); ezzel szemben Kína - a világ legnagyobb szén-dioxid kibocsátója, 2030-ra tervezi karbonkibocsátási csúcsát és "csak" 2060-ra ígéri a karbonsemlegességét. Idehaza is felröppent a sajtóban, hogy Magyarország vonatkozásában a szén kivezetésének nem hivatalos és meg nem erősített céldátuma 2030, amikoris az ország villamos energiatermelésének 90 százaléka lehet szén-dioxid-mentes.
Bár a hazai szénstratégiával kapcsolatban nagy a hall(o)gatás, mégis léteznek bizonyos kalkulációk a Magyarországon érintett és várhatóan megszűnő szenes-állások számának vonatkozásában. Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja (JRC) által 2018 augusztusában nyilvánosságra hozott jelentés szerint a szénbányák és erőművek bezárása 2030-ig összességében mintegy 160 ezer munkahely megszűnését eredményezheti az EU-ban, amelyben Észak-Magyarországon durván 3000, a Közép-Dunántúlon pedig mintegy 1000 állás lehet érintett.
Magyarországon három szén-, illetve lignit tüzelésű erőmű működik, a Mátrai, az Oroszlányi, valamint a Tatabányai Hőerőmű, továbbá egy-egy lignitbánya a Mátra-alján és a Bükkalján.
A szénkorszak végével tehát 3-4 ezer hazai munkahely, illetve a szénbányászathoz és szénalapú energiatermeléshez kapcsolódó munkakör kerül tervezhetően megszűnésre. De mivel az energiaéhség hazánkban sem csökken, sőt nő, ezért a hazai termelési energiamixből kieső mintegy 20 százaléknyi termelést valahonnan pótolni kell: atomból, kőolajból, földgázból vagy megújuló (alternatív) energiaforrásokból: biomasszából, víz-, nap-, vagy geotermikus energiából, esetleg biogázból. De semmilyen energia nem lesz csak úgy magától, így ezen energiaforrások részarányának növeléséhez, illetve kiaknázásához, tárolásához, szállításához, a szükséges infrastruktúra felépítéséhez, üzemeltetéséhez bizony képzett és/vagy tapasztalt munkaerőre lesz szükség, akik leghatékonyabban - egy kis átképzés, illetve felkészítés után - épp a széniparból jöhetnének…
Mert munka(kör) nem vész el csak átalakul. És most még időben is vagyunk!
Az 1933-ban működésbe lépett, majd 1983-ban leállított, a Temze partján található Battersea Power Station széntüzeléses erőmű fénykorában London villamos energiájának egyötödét szolgáltatta. 2022-ben, évtizedes szünet után, 2500 új munkahelyet hozva létre, újra felpörgött. Igaz, nem az eredeti funkciójában, hanem London egyik legújabb kiskereskedelmi és szabadidős központjaként, mint ’Turbine Halls’ éled újjá.