Bolek i Lolek wsród górników
A "Lolka és Bolka" minden idők legsikeresebb lengyel televíziós rajzfilmsorozata, amelyet először 1963-ban mutattak be és egészen 1986-ig tartottak műsoron. A sorozat, amelyet 80 ország, egymilliárd nézője kisért figyelemmel, a kommunista cenzúra számára is abszolúte kikezdhetetlen, apolitikus módon két testvérről szólva, illetve az ő kalandjaikat bemutatva a szocialista nevelés egyik igen népszerű eszközeként funkcionált (akárcsak csehszlovák kistestvére a szintén teljesen ártalmatlan és ártatlan „Kisvakond”).
Az 1980-ban leadott egyik részben például Lolka és Bolka bányászokat látogatott meg, hogy a szocialista munkásság elitjétől közvetlenül sajátíthassák el a megfelelő és követendő munkamorált…
1950 óta szeptember első vasárnapja a „hivatalos” bányásznap Magyarországon. Az akkori kormányzat ezzel a nappal az 1919. szeptember 6-án eldördült tatabányai csendőrsortűz szénbányász halálos áldozatainak és sebesültjeinek állított emléket. Ugyanakkor a bányászok a rendszerváltás után „kaptak” (vagy inkább visszakaptak) egy másik ünnepnapot is, december 4-ét, amely Szent Borbálának, a bányászok - és még számos „tüzes” szakma: kohászok, tüzérek, tűzszerészek, ágyú- és harangöntők - védőszentjének a napja kb. a 7. század óta. Ugyanakkor - talán nem véletlenül - Szent Borbála napja dologtiltó nap is volt egyben. A hiedelmek ilyenkor tiltották a varrást, fonást, söprést, sőt Baranyában a férfiak bort sem fejthettek, és az asszonyok sem nyúlhattak még a rokkához sem.